
Testy przed Valvoline Rajdem Małopolski 2023
13 czerwca 2023
Valvoline Rajd Małopolski z EKO przesłaniem w szkołach!
22 czerwca 20236 lipca 2023 to data, która otworzy nowy rozdział w bogatej historii rajdów samochodowych regionu Małopolski. Tradycja tego wyjątkowego sportu samochodowego jest obecna na tej ziemi już od ponad 100 lat, kiedy to rajdy samochodowe miały zupełnie inny charakter niż obecnie. Mimo wszystko, w przeddzień powrotu najwyższego szczebla rajdowych rozgrywek w Polsce do Małopolski, za sprawą rozgrywanego na terenach powiatu suskiego i wadowickiego, z bazą w Makowie Podhalańskim, Valvoline Rajdu Małopolski 2023 – przeżyjmy to jeszcze raz i przypomnijmy sobie najbardziej kultowe, rajdowe imprezy rozgrywane w Małopolsce.
Region ten stał się w swoim czasie kolebką rajdów samochodowych, organizując najbardziej prestiżowy rajd samochodowy w naszym kraju – Rajd Polski. Jego pierwsza edycja na ziemiach Małopolski miała miejsce w 1959 roku, jeszcze jako „19. Międzynarodowy Rajd Samochodowy”, by później nieprzerwanie do 1974 roku przyciągać polską, ale także europejską czołówkę rajdowych załóg, a w roku 1973 być częścią kalendarza pierwszego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC). Rajd Polski wrócił w latach 1998-1999 na podkrakowskie tereny, jako runda Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC). To właśnie z tego ostatniego okresu pochodzą słynne nagrania z kamer pokładowych zawodników, ukazujące tłumy kibiców zgromadzonych wokół kultowego superoesu, przebiegającego przez Błonia Krakowskie. Wtedy o najwyższe laury walczyli m.in. Robert Gryczyński, Leszek Kuzaj oraz Krzysztof Hołowczyc.
By kontynuować tradycję, w czasie gdy Rajd Polski był organizowany poza Małopolską, region ten miał także inną, „swoją” rajdową imprezę – Rajd Krakowski, która także w 1997 roku oraz w okresie 1998-2001, stanowiła arenę zmagań najszybszych europejskich zawodników w cyklu ERC. Od pierwszej edycji rajdu, rozegranej w 1976 roku aż do ostatniej w 2010 roku, bazy rajdu mieściły się w miejscowościach takich jak Kraków, Łapanów czy Myślenice. Natomiast ostatnia edycja, która zaliczana była do cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski miała miejsce w 2008 roku i zwyciężył w niej duet Bryan Bouffier i Xavier Panseri.
Warto wspomnieć także o stosunkowo młodym rajdzie, a mianowicie o Rajdzie Wawelskim, znanym później jako Subaru Poland Rally, którego bazą był Kraków i każda z czterech edycji zaliczana była do Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Tutaj także, najwyższy cykl w Polsce zawitał po raz ostatni w 2008 roku i również i tam triumfował duet wspomnianych wcześniej francuskich kierowców, za kierownicą Peugeota 207 S2000. W pierwszej edycji rajdu w 2005 roku, jako samochód funkcyjny mogliśmy oglądać załogę Robert Kubica i Mikołaj Sokół, którzy przemierzali trasy Rajdu Wawelskiego za kierownicą Subaru Imprezy STi grupy N.
Tradycja rajdów samochodowych w Małopolsce to nie tylko imprezy, to także oddani kibice tego sportu, a przede wszystkim także utalentowani zawodnicy, których tłumy kibiców dopingowały na odcinkach specjalnych. Trudno nie wspomnieć o urodzonych w Krakowie – Leszku Kuzaju, Michale Kościuszko czy jakże wielkim nazwisku polskich sportów motorowych, jakim jest Robert Kubica. Ponadto, sporo było także niedokończonych historii, utalentowanych zawodników z obiecującymi perspektywami, którym los postanowił rozdać inne karty. Do takich zawodników należał bez wątpienia urodzony w Łapanowie, tragicznie zmarły kierowca – Janusz Kulig, po którym piękne wspomnienia odżywają co roku, przy okazji organizowanego w Wieliczce Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Postać Janusza Kulig na tyle mocno wpisała się w krajobraz polskiego a zwłaszcza małopolskiego sportu motorowego, że jego imieniem sygnowana była także rozgrywana w Bochni impreza, zaliczana do cyklu rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska – Rajd Ziemi Bocheńskiej, której ostatnia edycja odbyła się 5 lat temu.
Valvoline Rajd Małopolski rozegrany zostanie w dniach 6-8 lipca 2023, w ramach czterech lig: Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Rajdowych Mistrzostw Południa oraz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska.