INFORMACJE

DLA KIBICA

Piętnaście lat czekali kibice i zawodnicy rajdów samochodowych na powrót najważniejszego cyklu na tereny województwa małopolskiego. Do kalendarza RSMP dołączył Valvoline Rajd Małopolski, którego trzecia edycja rozegrana zostanie w dniach 6-8 lipca 2023 roku!

Valvoline Rajd Małopolski zadebiutował na rajdowej mapie w roku 2021, jako runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska. Rok później dołączył również do cyklu Rajdowych Mistrzostw Południa i jako kandydat do RSMP zebrał dużo pozytywnych opinii. Do zawodów co rok zgłaszało się po około 100 załóg.

Tegoroczna edycja, już w mistrzostwach Polski, ponownie będzie mieć bazę w Makowie Podhalańskim. Organizatorzy poszerzają jednak teren, szykując wiele imprez towarzyszących. Sam rajd będzie możliwie najbardziej kompaktowy, by w trudnych finansowo czasach ułatwić zawodnikom udział. Jednocześnie duży nacisk kładziony jest na medialność i atrakcyjność, które wyróżniają to wydarzenie. Szykowane są na przykład specjalne strefy kibica, do których kursować będą darmowe busy. Wszystko po to, by ułatwić fanom śledzenie tego wielkiego widowiska.

Zachęcamy do odwiedzenia działu aktualności oraz profilu na Facebooku, gdzie publikujemy najnowsze informacje i szczegóły dotyczące wydarzenia. 

Rajdowy tydzień wokół Makowa Podhalańskiego

Miłośników sportów samochodowych nie trzeba zachęcać do wizyty w Makowie Podhalańskim – Valvoline Rajd Małopolski jest bowiem wydarzeniem wyjątkowym w kalendarzu każdego kibica. Organizowany na terenie powiatu suskiego i powiatu wadowickiego przebiega przez malownicze miejscowości podgórskie, które przez kilka dni zapewniają rajdowe emocje, ale oferują też atrakcyjne i różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu dla całej rodziny – w aucie, na rowerach i pieszo. Odwiedź okolicę razem z Valvoline Rajdem Małopolski. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie i Twojej rodziny sugerowany rozkład jazdy!

Poniedziałek (03.07.2023): Zawoja

Zawoja jest największą powierzchniowo wsią w Polsce, a jej początki sięgają końca XVI wieku. Rozciąga się u stóp Babiej Góry w otoczeniu malowniczych krajobrazów, które od początku XX wieku przyciągają letników. Atuty przyrodnicze współgrają tu z rozwiniętą bazą noclegową, zapewniającą doskonały aktywny wypoczynek na licznych szlakach turystycznych wychodzących z Zawoi. Na miłośników rowerów czekają ścieżki biegnące po stokach Mosornego Gronia i łączące się z drogami na terenie Słowacji. Przygotowane trasy mają różny stopień trudności od utwardzonych dróg o łagodnym nachyleniu po naturalne górskie ścieżki zjazdowe dla zaawansowanych. Tuż obok Babia Góra Trails znajduje się nietypowe miejsce, gdzie można oderwać się od ziemi i spojrzeć z dystansu na okolicę. W Parku Linowym „Las Przygód” dostępne są trasy dla dzieci i dorosłych, ścianka wspinaczkowa i trasa spacerowa koronami drzew. W dniach 3-8 lipca kibice rajdu mogą kupić tu bilet wstępu z rabatem w wysokości 15%.

Szczyt Mosornego Gronia (1047 m n.p.m.) oferuje rozległy widok na Beskid Żywiecki z Babią Górą, Beskid Makowski i Tatry. Jego nazwa pochodzi od wołoskich słów mosor – czerpak i grui – brzeg potoku. Na szczyt można dostać się kolejką linową z dolnej stacji w Zawoi-Policznem oraz szlakami pieszymi. Trasa niebieska prowadzi stąd do najpiękniejszego i najwyższego beskidzkiego Wodospadu na Mosornym Potoku. Wśród skał woda spada tu z wysokości 8 metrów przez kolejne progi skalne nadając miejscu szczególnego uroku i malowniczości.

Dla miłośników architektury wartym polecenia jest stojący w centrum Zawoi trzynawowy kościół św. Klemensa, należący do Podbabiogórskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Założony w 1888 roku przez arcyksięcia Albrechta Habsburga nawiązuje do stylu budowli tyrolskich i jest jednym z największych kościołów drewnianych w Polsce południowej. Wnętrze utrzymane jest w stylu późnobarokowym, zaś polichromie zostały wykonane w 1930 roku przez Zygmunta Millego i Mariana Arczyńskiego.

Tuż przy granicy Babiogórskiego Parku Narodowego odwiedzić można Skansen w Zawoi Markowej. Miejsce to tworzą trzy typowe dla regionu góralskie budynki mieszkalne z początku XIX i XX wieku, kuźnia, spichlerz i kapliczka. Najstarszy drewniany dom zbudowano na kamiennej podmurówce i pokryto dachem gontowym bez komina. Jest to przykład tzw. chałupy kurnej, w której dym z otwartego paleniska wydobywał się przez otwór i szczeliny w dachu. W mieszkalnej części domu prezentowana jest ekspozycja etnograficzna, zaś część pełniącą niegdyś funkcję stajni przeznaczono na salą wystawową. Jeden z góralskich domów został przystosowany dla turystów jako miejsce noclegowe.

Po drodze do skansenu warto zatrzymać się w Ośrodku Edukacyjnym Babiogórskiego Parku Narodowego. Zorganizowane tu multimedialne wystawy stałe poświęcone są przyrodzie Babiej Góry i mieszkańcom regionu. Pokazano na nich różnorodność lokalnych gatunków roślin i zwierząt, panoramę Babiej Góry oraz zaprezentowano tradycyjny wystrój izb góralskich, sprzęty gospodarstwa domowego, a także narzędzia używane w hodowli owiec i do produkcji serów. Dalej droga prowadzi na Polanę Odkrywców. To miejsce nie tylko na piknik, ale też znakomita okazja, aby przez zabawę przygotować się do leśnych wędrówek po Babiogórskim Parku Narodowym, do tropienia dzikich zwierząt i nieznanych roślin. Polana to miejsce, gdzie można znaleźć wszystkie ciekawostki o gatunkach flory i fauny z pobliskich lasów, a na najmłodsze dzieci czeka przyrodnicza huśtawka w formie ptasiego gniazda.

Wtorek (04.07.2023): Zembrzyce – Stryszów – Mucharz: wokół Jeziora Mucharskiego

Początki niektórych miejscowości położonych przy Jeziorze Mucharskim sięgają XIV wieku. Z tego czasu pochodzą najstarsze wzmianki o Zembrzycach i Stryszowie. Średniowieczny zamek w Zembrzycach został wzniesiony przez książęta oświęcimskie a ślady po wale obronnym i fosie zachowały się na wzgórzu Zamczysko, na południowy-zachód od centrum miejscowości. W neogotyckim kościele św. Jana Chrzciciela można zobaczyć wyposażenie pierwotnego kościoła ufundowanego w XVI wieku.

Droga biegnąca wzdłuż rzeki Skawa prowadzi z Zembrzyc na północ do Stryszowa. W staropolskim dworze z XVI wieku, przebudowanym w stylu barokowym na rezydencję wiejską, mieści się obecnie oddział Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Zrekonstruowane wnętrza obejmują salon z zachowaną polichromią z XVIII wieku i meblami, jadalnię, gabinet, bibliotekę i sypialnię. W centrum wsi wznosi się kościół z XVIII wieku pod wezwaniem św. Jana Kantego, którego relikwie sprowadzono wkrótce po erekcji świątyni. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na kamienną chrzcielnicę z wcześniejszego drewnianego kościoła oraz na późnogotycką płaskorzeźbę ze sceną „Modlitwy w Ogrójcu” przypisywaną rzeźbiarzowi ze szkoły Wita Stwosza.

Po drugiej stronie Skawy położony jest Mucharz, wieś lokowana w XIII wieku, jednak jej początki sięgają najpewniej czasów słowiańskich. W miejscowości znajduje się kościół z połowy XIX wieku pw. św. Wojciecha z relikwiami podarowanymi przez parafię Katedry Gnieźnieńskiej. W pobliskiej Jaszczurowej można zobaczyć najciekawszy zabytek architektury dworskiej na ziemi wadowickiej, eklektyczną willę zbudowaną w 1905 roku przez austriacką rodzinę Thetschlów. W otaczającym dwór parku rośnie wyjątkowy pomnik przyrody – 500-letni dąb „Wrotnik”. Właściciele Mucharza i Jaszczurowej od 1879 roku przywiązywali szczególną uwagę do rozwoju browaru, skąd znakomite jaszczurowskie piwo trafiało m.in. do Makowa Podhalańskiego. Kwitła tu też turystyka letnia nad Skawą i zimowa na nartach. Tuż przy dworze znajduje się punkt widokowy na zaporę i Jezioro Mucharskie.

Pomysł budowy zbiornika retencyjnego i zapory na Skawie we wsi Świnna Poręba powstał już w czasach zaboru austriackiego i miał na celu zabezpieczenie okolicznych miejscowości przed gwałtownymi wylewami rzeki. Ostatecznie prace sfinalizowano w 2019 roku, a na granicy powiatu wadowickiego i suskiego powstało Jezioro Mucharskie i zapora wodna, której korona dostępna jest dla turystów. Urozmaiconą linię brzegową zalewu można oglądać ze statku lub gondoli podczas rejsów wypływających z portu w Jaszczurowej-Jamnik, a w przystani Leniówka w Mucharzu działa wypożyczalnia sprzętu wodnego. Statek “Róża Wiatrów” przygotował specjalnie dla kibiców rajdu rabat w wysokości 10% od ceny biletu na rejs, ważny przez cały tydzień (3-9 lipca). To wyjątkowa okazja, aby z Jeziora Mucharskiego oglądnąć odcinki specjalne rajdu.

Środa: Stryszawa / Przysłop

Wieś Stryszawa położona na zachód od Makowa Podhalańskiego słynęła z obróbki drewna pozyskiwanego z gęstych lasów porastających okoliczne zbocza górskie. Mieszkańcy trudnili się bednarstwem, ciesielstwem, stolarstwem a od połowy XIX wieku również wyrobem zabawek ludowych. W to rękodzieło angażowały się całe rodziny, a tradycja nadal jest kontynuowana w miejscowych warsztatach. Stryszawskie wyroby można oglądać w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej. Ośrodek założono w odrestaurowanej leśniczówce z 1870 roku oraz w zrekonstruowanej chałupie drewnianej z przełomu XIX i XX wieku, tzw. Domu Zabawkarza. Zorganizowane tu wystawy obejmują odtworzony warsztat pracy rzemieślnika oraz ekspozycję wzorów zabawek wykonywanych w ciągu ostatniego wieku. Atrakcją dla najmłodszych jest Park Drewnianej Zabawki Ludowej, gdzie ustawiono dużych rozmiarów zabawki, przy których nawet dorosły czuje się jak dziecko.

Ze Stryszawy do Zawoi droga prowadzi przez Przełęcz Przysłop, skąd rozpościerają się malownicze widoki na Babią Górę. W pobliżu położony jest komfortowy kompleks hotelowy „Beskidzki Raj”, którego jedną z wielu atrakcji jest wieża widokowa. Z wysokości 25 metrów można oglądać tu krajobraz regionu z pasmami górskimi Beskidu Żywieckiego, Gorców, Beskidu Makowskiego, Beskidu Śląskiego, Beskidu Małego oraz Wyżyny Olkuskiej.

Czwartek: Wadowice

Wadowice, miasto rodzinne papieża Jana Pawła II, jest sławne przede wszystkim jako ośrodek pielgrzymkowy. Dla turystów została przygotowana trasa z przewodnikiem w aplikacji mobilnej, obejmująca 14 przystanków m.in. dom rodzinny Karola Wojtyły, kościół parafialny pw. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, czy legendarną cukiernię wiedeńczyka Karola Hagenhubera. Spacer papieskimi śladami można odbyć pieszo, kolejką turystyczną lub dorożką. Ale Wadowice mają też inne oblicze. To miasto sięgające początkami XIV wieku rozwinęło się pod panowaniem austriackim dzięki budowie drogi łączącej Lwów i Wiedeń. Turystyczny szlak galicyjski, również dostępny w aplikacji mobilnej, obejmuje najważniejsze budynki miejskie powstałe w XIX wieku i prowadzi poza centrum na wadowicki kirkut. Całą historię miasta można dokładniej poznać na wystawie multimedialnej w Muzeum Miejskim, która dzięki warsztatowym punktom edukacyjnym może zainteresować również dzieci. Dla nich przygotowano też wyjątkowe miejsce tuż pod Wadowicami, dzięki któremu najmłodsi pokochają pszczoły. Apilandia została stworzona nie tylko z miłości do pszczół i miodu, ale przede wszystkim z miłości do przyrody. Promowanie proekologicznych działań ma na celu ochronę pszczół i innych owadów zapylających, tworzenie dla nich korzystnych warunków naturalnych, a także upowszechnianie zdrowego żywienia. W centrum działa Muzeum Pszczelarskie z multimedialną wystawą, która w interaktywny sposób pozwala zapoznać się z życiem pszczół, powstawaniem produktów pszczelich i zgłębić tajniki pracy pszczelarzy.

W czwartkowe popołudnie (w godzinach 15:00 - 19:00) na wadowickim Rynku odbędzie się ceremonia otwarcia Valvoline Rajdu Małopolski. Będzie to pierwsza okazja, by poczuć zapach rajdowej benzyny i powoli zmieniać tryb swojej wycieczki na bardziej rajdową.

Piątek: Maków Podhalański

Przed rozpoczęciem rajdu warto przejść przez Maków Podhalański, który swą historię rozpoczyna w XIV wieku, jako wieś królewska i najważniejszy ośrodek pielgrzymkowy w Karpatach. Tradycyjnym rzemiosłem tutejszych mieszkańców było bednarstwo, a beczki na sól trafiały stąd do kopalni w Wieliczce. Popularnym zajęciem kobiet było hafciarstwo – płaski haft podszywany z elementami dziurkowanymi nazywany jest haftem makowskim – a tradycję tę upamiętnia rzeźba hafciarki przy fontannie na rynku. Nieco dalej przy drodze głównej stoi dworek „Paczosówka” z końca XIX wieku, w którym zatrzymał się Józef Piłsudski w 1914 roku. W budynku mieści się obecnie Miejska Biblioteka Publiczna, a jedno pomieszczenie zajmuje wystawa dotycząca historii miejscowości i obejmująca tradycyjne przedmioty codziennego użytku i wyroby ludowe jak rzeźbę, obrazy, hafty makowskie. W Makowie można też zobaczyć dęby będące pomnikami przyrody stojące przy kapliczce ufundowanej w 1845 roku przez Jana Kantego i Reginę z Filasów. Forma kapliczki nawiązuje do prezbiterium kościoła pw. Przemienienia Pańskiego, wzniesionego w latach 1697-1701 i rozbudowanego w 1828 roku. Ołtarzowy obraz Matki Boskiej Makowskiej Opiekunki i Królowej Rodzin powstały w warsztacie krakowskim pod koniec XVI wieku został ukoronowany przez Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki w 1979 roku.

Ze względów klimatycznych Maków Podhalański stał się na początku XX wieku ośrodkiem turystycznym (jedna z zachowanych willi letniskowych pochodzi z 1930 roku) i nadal zajmuje godne miejsce wśród podgórskich miejscowości wypoczynkowych.

We wczesnych godzinach popołudniowych warto kierować się już w okolice estrady Makowianka i budynku OSP Maków Podhalański. W tym miejscu odbędzie się uroczysta ceremonia startu Valvoline Rajdu Małopolski, po której rozegrany zostanie widowiskowy odcinek specjalny po ulicach Makowa Podhalańskiego. Jego start zaplanowano również w bezpośrednim sąsiedztwie estrady Makowianka, wokół której rozłożone zostaną namioty z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

Na piątek (07.07.2023) zaplanowano pięć odcinków specjalnych: trzy przejazdy najdłuższej w rajdzie próby Zawoja (OS 1, 2 i 4, długość 14,10 km; godziny startów: 15:20, 17:30 oraz 20:50) i dwa przejazdy próby LURKA Maków Podhalański (OS 3 i 5, długość 4,76 km; godz. 18:40 oraz 21:23).

Pierwsza z prób to odświeżona konfiguracja znanego z poprzednich edycji oesu, z dodanymi zupełnie nowymi partiami. Druga również uległa modyfikacjom, zmiany dotyczą pierwszej partii, rozgrywanej w centrum Makowa Podhalańskiego. Co ciekawe, próby ponownie będą rozgrywane w późnych godzinach wieczornych – a to oznacza, że załogi pojawią się na trasie już po zmroku. Piątkowe oesy poprzedzi odcinek testowy w Stryszawie, w godzinach od 8:00 do 12:00. Łączna długość oesów zaplanowanych na piątek to 51,82 km.

W ciągu dwóch dni rajdu olej będzie wrzał nie tylko w silnikach, ale też w kuchni. Na rynku Makowa Podhalańskiego rozgości się Festiwal potraw tradycyjnych „Podbabiogórskie Smaki” organizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Podbabiogórze” (w piątek od godziny 15:00 do 22:00, w sobotę od 11:00 do 22:00). O emocje kulinarne zadbają panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Świeże produkty i oryginalne potrawy regionalne zadowolą największych łasuchów i wyrafinowanych degustatorów. Smakosze mogą też podążać swoimi odcinkami specjalnymi po miejscowościach rajdu kierując się szlakiem Kulinarne Dziedzictwo Kulturowe.

Sobota: wsiadaj w busa i oglądaj rajd!

Sobotę zaplanuj na solidne rajdowanie. Przygotowaliśmy dwa odcinki specjalne w trzech pętlach. OS 6/8/10 to zupełnie nowa próba BTH Mucharz, rozpoczynająca się techniczną i wąską partią, która po około 4 kilometrach przechodzi w nieco szerszą i szybką, widokową drogę wokół Jeziora Mucharskiego. Końcówka to powrót do typowej dla rajdu charakterystyki wąskiej, niewidocznej trasy. Jej długość to 12 kilometrów, a starty przejazdów zaplanowano na godziny 8:50, 11:50 oraz 14:50. OS 7/9/11 to próba Stryszów, której ostatni przejazd zostanie rozegrany jako dodatkowo punktowany RMF FM Power Stage Stryszów. Odcinek znany z poprzedniej edycji, jednak wydłużony do ponad 10 kilometrów. Nowy fragment z pewnością dostarczy wielu emocji.

Zarówno w piątek, jak i w sobotę, do punktów kibica zlokalizowanych przy odcinkach specjalnych dowozić będą darmowe busy. Dokładny harmonogram podany zostanie w tym miejscu bliżej terminu rajdu. 

Na zakończenie dnia strefę rajdu przy estradzie Makowianka w Makowie Podhalańskim przejmie spektakl muzyki i światła. Wystąpi tu zespół PotOCK, półfinalista programu Mam Talent w 2022, grający muzykę rockowo-folkową. Oryginalne aranżacje i bogata stylistyka muzyków spod Babiej Góry zapewnią wszystkim niezapomniany wieczór z artystycznymi emocjami. W międzyczasie odbędzie się ceremonia rozdania nagród, a w miasteczku rajdowym czekać będą atrakcje i dobre jedzenie dla młodszych (i tych starszych). 

Niedziela: Babia Góra

Babia Góra z najwyższym szczytem zwanym Diablakiem (1725 m n.p.m.) określana jest „Królową Beskidów”. Prowadzą na nią szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Wytyczone trasy, zapewniające niezapomniany spacer z malowniczymi widokami, wiodą przez charakterystyczny piętrowy układ roślinności od lasów bukowo-świerkowo-jodłowych przez pasmo świerków w reglu górnym, piętro kosodrzewiny aż po piętro alpejskie z rosnącą tu unikatową w Polsce rogownicą alpejską z rodziny goździkowatych. Z uwagi na walory przyrodnicze Babiogórski Park Narodowy należy do obszarów chronionych. Łatwy szlak wiedzie na szczyt z Przełęczy Krowiarki przez punkt widokowy na Sokolicy (1367 m n.p.m.) na granicy regla górnego i piętra kosodrzewiny, przez grzbiet Kępa (1521 m n.p.m.) i Gówniak (1617 m n.p.m.), skąd trasa prowadzi już na wierzchołek Diablak, najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich, skąd roztacza się wyjątkowa panorama Tatr. Przy odrobinie szczęścia i korzystnej pogodzie można tam trafić na sabat czarownic i czartów, od którego pochodzi nazwa Diablaka. Inny szlak prowadzi na szczyt z Zawoi Markowej przez Markowe Szczawiny, gdzie znajduje się schronisko, i dalej na szczyt wąską, stromą ścieżką zwaną Akademicką Percią lub przez Przełęcz Brona (1408 m n.p.m.). Babia Góra słynie z nieprzewidywalnej pogody i mocnych wiatrów na wierzchołku, dlatego bez względu na wybór szlaku należy pamiętać o odpowiednim stroju i wyposażeniu.

Dla rodziców z małymi dziećmi alternatywą dla wyprawy górskiej jest spacer na Halę Barankową. Prosta trasa przez las i wzniesienia prowadzi na polanę, gdzie pasą się owieczki a w bacówce wyrabiane są tradycyjne sery. Z hali roztacza się panorama pasma Babiej Góry, którą można podziwiać oddychając krystalicznie czystym powietrzem. Ze względu na możliwy dojazd samochodem miejsce to warto polecić również osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Poniżej przedstawiamy listę firm i restauracji, które wspierają Valvoline Rajd Małopolski i zapraszają Was do naszego regionu.
W dniach rajdu w tych lokalach gastronomicznych pokaż ten „Przewodnik” w wersji drukowanej lub wirtualnej
i zapytaj o rabat:

Skrócony harmonogram rajdu

Harmonogram Valvoline Rajdu Małopolski – 4. rundy RSMP 2023

Czwartek, 6 lipca: ceremonia otwarcia rajdu na Rynku w Wadowicach

Piątek, 7 lipca (5 odcinków specjalnych, łącznie 51,82 km):

8:00 – 12:00 - odcinek testowy (Stryszawa)

14:30 – ceremonia startu (ul. Kościuszki, Maków Podhalański)

15:20 – OS 1: Zawoja 1 (14,1 km)

17:30 – OS 2: Zawoja 2 (14,1 km)

17:57 – serwis A: 30 min. (parking dworca PKP, Maków Podhalański)

18:40 – OS 3: Lurka Maków Podhalański 1 (4,76 km)

20:50 – OS 4: Zawoja 3 (14,1 km)

21:23 – OS 5: Lurka Maków Podhalański 2 (4,76 km)

21:58 – serwis B: 45 min. (parking dworca PKP, Maków Podhalański)

Sobota, 8 lipca (6 odcinków specjalnych, łącznie 66,36 km):

8:00 – serwis C: 15 min. (parking dworca PKP, Maków Podhalański)

8:50 – OS 6: BTH Mucharz 1 (12 km)

9:20 – OS 7: Stryszów 1 (10,12 km)

10:45 – serwis D: 30 min. (parking dworca PKP, Maków Podhalański)

11:50 – OS 8: BTH Mucharz 2 (12 km)

12:20 – OS 9: Stryszów 2 (10,12 km)

13:45 – serwis E: 30 min. (parking dworca PKP, Maków Podhalański)

14:50 – OS 10: BTH Mucharz 3 (12 km)

15:20 – OS 11: RMF FM Power Stage Stryszów (10,12 km)

16:30 – ceremonia mety (ul. Kościuszki, Maków Podhalański)

ZAPRASZAMY!

KIBICUJ BEZPIECZNIE!