ZAPRASZAMY DO

MAŁOPOLSKI

Województwo Małopolskie jest partnerem głównym Valvoline Rajdu Małopolski, który w pełni rozgrywany jest na jego terenach. Zapraszamy do zwiedzenia okolicy, nie tylko podczas zawodów!

Szanowni Państwo!

Trudna technicznie i wymagająca trasa, malownicze krajobrazy, doborowa stawka zawodników, nieustępliwa walka i doskonała organizacja. Tak w skrócie można opisać trzeci Valvoline Rajd Małopolski. Jednak najważniejsze jest to, że runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski powraca do naszego regionu po 15 latach przerwy.

To efekt pozytywnych opinii obserwatorów z Polskiego Związku Motorowego, którzy o poprzednich dwóch edycjach Rajdu Małopolskiego wypowiadali się w samych superlatywach. Nie może być inaczej, bo liczby rajdu są imponujące. 120 km jazdy na czas przez 13 miejscowości, na terenach powiatów suskiego i wadowickiego. Ponad 100 załóg na starcie. Dwa dni zmagań, jedenaście odcinków specjalnych, w tym pięć wieczorno-nocnych. Prolog ze startem w centrum Makowa Podhalańskiego. Wreszcie dwudniowa relacja w telewizji oraz w Internecie, z wykorzystaniem kilkunastu kamer, pokazująca nie tylko zmagania kierowców, ale także piękno naszego regionu. To wspólny sukces organizatorów i samorządu województwa, który wspiera wydarzenie od samego początku.

Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju województwa, Małopolska wspiera wydarzenia sportowe najwyższej rangi. Valvoline Rajd Małopolski znalazł się w doborowym towarzystwie Igrzysk Europejskich, mistrzostw świata szczypiornistów, Pucharu Świata w skokach narciarskich, kolarskiego Małopolskiego Wyścigu Górskiego czy samochodowego Wyścigu Górskiego Limanowa – Przełęcz pod Ostrą.

Szanowni Państwo! Niech Valvoline Rajd Małopolski wszystkim – organizatorom, zawodnikom i kibicom – dostarczy niezapomnianych sportowych emocji. Serdecznie zapraszam do podziwiania i smakowania Małopolski.

Witold Kozłowski
Marszałek Województwa Małopolskiego

PATRONAT HONOROWY

Nasze działania wspiera Województwo Małopolskie - Partner Główny Valvoline Rajd Małopolski. Województwo Małopolskie jest Gospodarzem III Igrzysk Europejskich 2023. Już niebawem czekają nas niezapomniane sportowe emocje! European Games Kraków – Małopolska 2023 to dwanaście dni sportowej rywalizacji i blisko 30 sportów na najwyższym europejskim poziomie! Do zobaczenia 21.06 – 02.07.2023 w Małopolsce!

ODKRYJ

POWIAT SUSKI

Powiat suski

Powiat suski leży w Beskidach, na południowo-zachodnim krańcu województwa małopolskiego i graniczy od zachodu z powiatem żywieckim (woj. śląskie), a od północy i wschodu z powiatami: wadowickim, myślenickim i nowotarskim. W skład tego typowo górskiego powiatu wchodzi 9 gmin, a prawie cały ten teren leży w dorzeczu górnym malowniczej rzeki Skawy. Historia sięgająca XII wieku sprawia, że turyści znajdą tu nie tylko miejsce do odpoczynku na łonie natury, ale także wiele ciekawych zabytków.

PATRONAT HONOROWY

Powiat wadowicki

Powiat wadowicki położony jest w zachodniej części województwa małopolskiego. Poza Wadowicami (które są siedzibą powiatu) znajdują się tu jeszcze dwa znane ośrodki miejskie: Andrychów i Kalwaria Zebrzydowska. Powiat ten jest bardzo dobrze rozwinięty gospodarczo, wiele ważnych polskich marek ma tu swoje biura i zakłady produkcyjne. Turyści znajdą w powiecie wadowickim zarówno zabytki historyczne, jak i miejsca do odpoczynku na świeżym powietrzu. Dodatkowo dużą popularnością cieszy się tu turystyka religijna.

Maków Podhalański

Maków Podhalański to miasto w powiecie suskim, którego historia sięga już XIV wieku. Dawniej mieszkańcy zajmowali się przede wszystkim wycinką drzewa z pobliskiej puszczy oraz bednarstwem, obecnie Maków może pochwalić się wieloma wydarzeniami kulturalnymi, takimi jak np. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Podobnie, jak inne miasta w tych okolicach, Maków ma do zaoferowania turystom wiele ciekawych zabytków oraz ciekawe szlaki turystyczne.

Wadowice

Wadowice położone są w zachodniej części Pogórza Wielickiego, w kotlinie pomiędzy wzniesieniami Pogórza i pasmami Beskidu Małego, w dolinie rzeki Skawy. Historia Wadowic sięga XIV wieku, a z samym miastem związane jest wiele ciekawych i ważnych wydarzeń. Jednak największą sławę Wadowice zyskały za sprawą papieża Jana Pawła II, który tu się urodził i spędził pierwsze lata swojego życia. Dzięki jego osobie Wadowice stały się celem podróży wielu pielgrzymów, nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.

Stryszów

Pierwsza wzmianka o Stryszowie, wsi w powiecie wadowickim, pochodzi z XIV wieku. Długa historia tej miejscowości sprawia, że można znaleźć tu ciekawe zabytki, m.in. wybudowany w XIV wieku dwór lub kościół pw. św. Jana Kantego. Położenie gminy w paśmie Beskidu Makowskiego sprawia natomiast, że wieś jest odwiedzana przez turystów wyruszających na szlaki.

Zawoja

Zawoja, największa (zarówno pod względem powierzchni, jak i ludności) wieś w Polsce położona jest u stóp północnych zboczy Babiej Góry - najwyższego szczytu Beskidu Żywieckiego. Gmina ta może pochwalić się bogatą fauną i florą; nad jej przyrodniczymi walorami czuwa Babiogórski Park Narodowy (w 1977 włączony do sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO). Mówiąc o Zawoi, nie można zapomnieć o Góralach Babiogórskich, którzy mieli znaczny wpływ na rozwój kultury na tym obszarze. Turyści, którzy zawitają do Zawoi napotkają m.in. liczne przydrożne kapliczki.

Zembrzyce

Zembrzyce to gmina położona u stóp Beskidu Małego i Beskidu Średniego, w dolinie rzeki Skawy i Paleczki oraz potoku Tarnawka. Jej historia sięga aż XVI wieku, kiedy to ludność pasterska karczowała lasy, by rozpocząć na tych terenach hodowle owiec. Nawiązujący do tego okresu bal drewna do dzisiaj znajduje się w herbie gminy.

Stryszawa

Leżąca w dolinach licznych potoków górskich gmina Stryszawa, posiada naturalne granice w postaci grzbietów pasm górskich Beskidu Małego, Średniego i Żywieckiego. Gmina ta, w swoim dzisiejszym kształcie powstawała w latach 70-tych XX wieku, a obecnie pod względem obszaru zajmuje 8. miejsce w województwie małopolskim. Co ciekawa, Stryszawa jest zróżnicowana pod względem etnograficznym, gdyż ze względu na jej położenie zajmują ją zarówno Górale Żywieccy, jak i Górale Babiogórscy.

Budzów

Budzów to gmina w powiecie suskim; założona została mocą przywileju króla Kazimierza Wielkiego, ogłoszonego na zamku lanckorońskim 15 maja 1369 roku. Miejscowość ta położona jest wśród malowniczych lasów jodłowo-świerkowych. Przez jej teren przebiegają liczne szlaki turystyczne, które prowadzą do atrakcyjnych miejscowości, na okoliczne góry oraz do Lanckorony.

Mucharz

Mucharz - gmina leżąca w powiecie wadowickim nad malowniczą rzeką Skawą. Budowana przez 32 lata zapora na Skawie, znana obecnie jako Jezioro Mucharskie, co roku przyciąga wielu turystów, którzy korzystają z walorów przyrodniczych tej okolicy. Podobnie jak inne gminy w powiecie wadowickim, Mucharz słynie z wielu ciekawych zabytków, takich jak liczne kaplice czy dwór w Jaszczurowej.