ZAPRASZAMY DO

MAŁOPOLSKI

Województwo Małopolskie jest partnerem głównym Valvoline Rajdu Małopolski, który w pełni rozgrywany jest na jego terenach. Zapraszamy do zwiedzenia okolicy, nie tylko podczas zawodów!

Szanowni Państwo!

Małopolska to region, gdzie sport ma stałe i ważne miejsce w życiu mieszkańców, a samorząd województwa wspiera i promuje zarówno zawodniczą, jak i rekreacyjną aktywność sportową. Dlatego cieszę się, że Województwo Małopolskie kolejny raz jest partnerem głównym Valvoline Rajdu Małopolski. Wsparcie tego rodzaju przedsięwzięć znakomicie wpisuje się w strategię wzmacniania wizerunku sportowej marki Małopolska.

Ubiegłoroczny Rajd przebiegał przez malownicze miejscowości powiatów suskiego i wadowickiego, które przez kilka dni zapewniały nie tylko sportowe emocje, ale oferowały także różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu dla całej rodziny. W tym roku będzie podobnie. Bo Valvoline Rajd Małopolski to wydarznie, które wpisało się już w regionalny kalendarz sportowych wydarzeń. Ze względu na charakterystykę trasy i panującą atmosferę, impreza ta cieszy się sympatią zawodników, a emocje sportowe w połączeniu z walorami turystycznymi Małopolski ściągają w okolice Makowa Podhalańskiego i Wadowic kibiców z całego kraju.

Zachęcam wszystkich miłośników sportów motorowych oraz mieszkańców, jak i odwiedzających region gości do dopingu podczas Rajdu. Zawodnikom życzę bezpiecznej jazdy oraz wspaniałych wyników sportowych. 

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do pięknej i gościnnej Małopolski!

Witold Kozłowski
Marszałek Województwa Małopolskiego

Kraków, kwiecień 2024 r.

#VisitMałopolska

25 kwietnia 2024
Góralski skansen w najdłuższej polskiej wsi
W Zawoi, która uznawana jest za największą i najdłuższą wieś w Polsce, znajduje się niesamowite miejsce. To skansen im. Józefa Żaka mieszczący się tuż przy wejściu […]
16 kwietnia 2024
Wadowice – tu wszystko się zaczęło
Tegoroczną bazą Valvoline Rajdu Małopolski będą Wadowice. Rodzinne miasto jednego z najsławniejszych Polaków w historii, czyli Ojca Świętego Jana Pawła II. To tu nieopodal klimatycznego wadowickiego […]
11 kwietnia 2024
Lanckorona – królewskie Miasto Aniołów
Przed zbliżającym się wielkimi krokami Valvoline Rajdem Małopolski rozpoczynamy naszą podróż po najpiękniejszych i najciekawszych miejscach regionu, w którym już 6-8 czerwca będą mieli okazję ścigać […]
ODKRYJ

POWIAT SUSKI

Powiat suski

Powiat suski leży w Beskidach, na południowo-zachodnim krańcu województwa małopolskiego i graniczy od zachodu z powiatem żywieckim (woj. śląskie), a od północy i wschodu z powiatami: wadowickim, myślenickim i nowotarskim. W skład tego typowo górskiego powiatu wchodzi 9 gmin, a prawie cały ten teren leży w dorzeczu górnym malowniczej rzeki Skawy. Historia sięgająca XII wieku sprawia, że turyści znajdą tu nie tylko miejsce do odpoczynku na łonie natury, ale także wiele ciekawych zabytków.

PATRONAT HONOROWY

Powiat wadowicki

Powiat wadowicki położony jest w zachodniej części województwa małopolskiego. Poza Wadowicami (które są siedzibą powiatu) znajdują się tu jeszcze dwa znane ośrodki miejskie: Andrychów i Kalwaria Zebrzydowska. Powiat ten jest bardzo dobrze rozwinięty gospodarczo, wiele ważnych polskich marek ma tu swoje biura i zakłady produkcyjne. Turyści znajdą w powiecie wadowickim zarówno zabytki historyczne, jak i miejsca do odpoczynku na świeżym powietrzu. Dodatkowo dużą popularnością cieszy się tu turystyka religijna.

Maków Podhalański

Maków Podhalański to miasto w powiecie suskim, którego historia sięga już XIV wieku. Dawniej mieszkańcy zajmowali się przede wszystkim wycinką drzewa z pobliskiej puszczy oraz bednarstwem, obecnie Maków może pochwalić się wieloma wydarzeniami kulturalnymi, takimi jak np. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Podobnie, jak inne miasta w tych okolicach, Maków ma do zaoferowania turystom wiele ciekawych zabytków oraz ciekawe szlaki turystyczne.

Wadowice

Wadowice położone są w zachodniej części Pogórza Wielickiego, w kotlinie pomiędzy wzniesieniami Pogórza i pasmami Beskidu Małego, w dolinie rzeki Skawy. Historia Wadowic sięga XIV wieku, a z samym miastem związane jest wiele ciekawych i ważnych wydarzeń. Jednak największą sławę Wadowice zyskały za sprawą papieża Jana Pawła II, który tu się urodził i spędził pierwsze lata swojego życia. Dzięki jego osobie Wadowice stały się celem podróży wielu pielgrzymów, nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.

Stryszów

Pierwsza wzmianka o Stryszowie, wsi w powiecie wadowickim, pochodzi z XIV wieku. Długa historia tej miejscowości sprawia, że można znaleźć tu ciekawe zabytki, m.in. wybudowany w XIV wieku dwór lub kościół pw. św. Jana Kantego. Położenie gminy w paśmie Beskidu Makowskiego sprawia natomiast, że wieś jest odwiedzana przez turystów wyruszających na szlaki.

Zawoja

Zawoja, największa (zarówno pod względem powierzchni, jak i ludności) wieś w Polsce położona jest u stóp północnych zboczy Babiej Góry - najwyższego szczytu Beskidu Żywieckiego. Gmina ta może pochwalić się bogatą fauną i florą; nad jej przyrodniczymi walorami czuwa Babiogórski Park Narodowy (w 1977 włączony do sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO). Mówiąc o Zawoi, nie można zapomnieć o Góralach Babiogórskich, którzy mieli znaczny wpływ na rozwój kultury na tym obszarze. Turyści, którzy zawitają do Zawoi napotkają m.in. liczne przydrożne kapliczki.

Zembrzyce

Zembrzyce to gmina położona u stóp Beskidu Małego i Beskidu Średniego, w dolinie rzeki Skawy i Paleczki oraz potoku Tarnawka. Jej historia sięga aż XVI wieku, kiedy to ludność pasterska karczowała lasy, by rozpocząć na tych terenach hodowle owiec. Nawiązujący do tego okresu bal drewna do dzisiaj znajduje się w herbie gminy.

Stryszawa

Leżąca w dolinach licznych potoków górskich gmina Stryszawa, posiada naturalne granice w postaci grzbietów pasm górskich Beskidu Małego, Średniego i Żywieckiego. Gmina ta, w swoim dzisiejszym kształcie powstawała w latach 70-tych XX wieku, a obecnie pod względem obszaru zajmuje 8. miejsce w województwie małopolskim. Co ciekawa, Stryszawa jest zróżnicowana pod względem etnograficznym, gdyż ze względu na jej położenie zajmują ją zarówno Górale Żywieccy, jak i Górale Babiogórscy.

Budzów

Budzów to gmina w powiecie suskim; założona została mocą przywileju króla Kazimierza Wielkiego, ogłoszonego na zamku lanckorońskim 15 maja 1369 roku. Miejscowość ta położona jest wśród malowniczych lasów jodłowo-świerkowych. Przez jej teren przebiegają liczne szlaki turystyczne, które prowadzą do atrakcyjnych miejscowości, na okoliczne góry oraz do Lanckorony.

Mucharz

Mucharz - gmina leżąca w powiecie wadowickim nad malowniczą rzeką Skawą. Budowana przez 32 lata zapora na Skawie, znana obecnie jako Jezioro Mucharskie, co roku przyciąga wielu turystów, którzy korzystają z walorów przyrodniczych tej okolicy. Podobnie jak inne gminy w powiecie wadowickim, Mucharz słynie z wielu ciekawych zabytków, takich jak liczne kaplice czy dwór w Jaszczurowej.