
Gmina Brzeźnica – aktywnie, wśród natury i z tradycją
2 czerwca 2025
Odkryj magię Myślenic na szczycie Chełmu
2 czerwca 2025Leskowiec (922 m n.p.m.) to wyjątkowy cel dla miłośników natury, pieszych wędrówek i zapierających dech w piersiach widoków. Położony w samym sercu Beskidu Małego, urzeka o każdej porze roku. Można zdobyć go w ramach krótkiej, przyjemnej wycieczki lub potraktować jako punkt na dłuższej trasie – Leskowiec stanowi bowiem ważny węzeł szlaków turystycznych, umożliwiając zaplanowanie atrakcyjnych pętli i dłuższych wypraw.
Na szczyt prowadzą liczne, dobrze oznakowane szlaki – m.in. z Rzyk, Targoszowa, Ślemienia, a nawet z centrum Wadowic. Trasy są łagodne i dostępne także dla mniej doświadczonych turystów, co czyni Leskowiec idealnym miejscem na rodzinną wycieczkę, również z dziećmi.
Zatrzymaj się i zachwyć widokiem
Na szczycie znajduje się polana, będąca pozostałością wołoskiej tradycji wypasu owiec. Uważana jest za jedno z najpiękniejszych widokowo miejsc w całym Beskidzie Małym – z panoramą obejmującą Tatry, Beskid Żywiecki i Makowski.
Zaledwie kilometr dalej znajduje się Groń Jana Pawła II (dawniej Jaworzyna). U stóp wzniesienia wznosi się kaplica, spod której również rozciąga się rozległy widok. Tuż obok znajduje się schronisko PTTK pod Leskowcem – klimatyczne miejsce z historią sięgającą dwudziestolecia międzywojennego. Dzięki zaradności dzierżawcy Jana Targosza, który w 1945 roku fortelem (i prawdopodobnie również bimbrem) zdołał powstrzymać wycofujących się żołnierzy Wehrmachtu przed spaleniem budynku, możemy do dziś odpocząć tu po wędrówce i zjeść coś ciepłego.

Ciekawostka geologiczna: Leskowiec, podobnie jak cały Beskid Mały, zbudowany jest głównie z fliszu karpackiego – warstw piaskowców i łupków ułożonych naprzemiennie. To właśnie dzięki tej geologii powstają charakterystyczne strome zbocza i skalne wychodnie, które można podziwiać w okolicznych dolinach i potokach.